پنجشنبه 16 تير 1401
 
توصيه‌هاي حقوقي مربوط به ناشران
1ـ مهمترين عامل پيشگيري از اختلافات در همه معاملات بخصوص واگذاري حقوق تأليف، ترجمه و نشر، انعقاد قرارداد دقيق، شفاف و كامل بين طرفين معامله مي‌باشد.
توصيه مي‌گردد با عنايت به متن قراردادهاي پيشنهادي در اين سايت، با مؤلف، مترجم، ويراستار و ناشر قرارداد بسته و شرايط را به دقت مشخص نماييد.
اهميت ويژه‌ي قرارداد در حقوق مالكيت ادبي و هنري به دليل وجود حقوق معنوي علاوه بر حقوق مادي است.

2ـ ناشران توجه داشته باشند كه كيفيت انتشار اثر بايد استاندارد و مطلوب باشد تا موجبات انتقاد پديدآورنده و دلزدگي وي از ادامه همكاري بوجود نيايد.
در اين شرايط است كه پديدآورنده به ناشر ديگر مراجعه كرده و مقدمات تخلف از قرارداد با ناشر اول را فراهم مي‌سازد.

3ـ قيمت گذاري كتاب بايد بر اساس عرف صورت گرفته و از گران كردن كتاب به نحوي كه تحريك كننده تكثير غير قانوني آن باشد، پرهيز شود.

4ـ آثار منتشر شده نبايد در بازار با كمبود مواجه باشد. نبود كتاب و تقاضاي بازار باعث مي‌گردد علاوه بر متخلفان حرفه‌اي، خوانندگان محتاج مانند دانش‌آموزان و دانشجويان از سر ناچاري تكثير نمايند.

5ـ ضعف در سيستم پخش و در دسترس نبودن كتابي كه مشتري دارد باعث ترغيب خلاف‌كاران و حتي افراد بدون سوء نيت مي‌شود.

6ـ ميزان تخفيف براي شبكه توزيع و كتابفروشان بايد به نحوي باشد تا علاوه بر پوشش هزينه‌هاي آنها، سود معقولي نيز داشته باشند وگرنه زمينه تخلفات، چه براي شبكه توزيع و كتابفروشان و چه براي ديگران فراهم شده است.

7ـ از راههاي پيشگيري از تخلفات، اطلاع رساني و آگاهي بخشي از وقوع تخلف و شرايط آن مي‌باشد. اين كه كساني مرتكب تخلف و جرمي مي‌شوند بدون آنكه اطلاعي از تخلف و جرم بودن آن داشته باشند، امري ممكن و حتي شايع است.
بنابر اين مناسب است كه ناشران در صفحه‌اي از كتاب مانند صفحه شناسنامه، به خوانندگان هشدار دهند كه:
اين اثر تحت حمايت قانون حمايت حقوق مؤلفان و مصنفان و هنرمندان مصوب 1348 بوده و بر اساس ماده 23 اين قانون، هر كس تمام يا قسمتي از آن را به نام خود يا به نام پديدآورنده، بدون اجازه و يا به نام شخص ديگري غيراز پديدآورنده، نشر يا پخش يا عرضه كند، به حبس تأديبي از شش ماه تا سه سال محكوم مي‌گردد.

8ـ پيگيري و برخورد قاطع و مستمر با تخلفات در اين حوزه باعث مي‌گردد هزينه تخلفات بالا رفته و ريسك آن براي متخلفان زياد گردد. در مقابل، بي تفاوتي و بي توجهي به آثار مخرب نقض حقوق پديدآورندگان و ناشران باعث مي‌گردد زمينه براي سوء استفاده و بروز تخلفات بيشتر فراهم گردد.
هزينه شكايت و حتي بخشي از خسارات وارده مي‌تواند با ارائه دادخواست ضرر و زيان در اولين جلسه دادگاه جبران گردد.
توصيه مي‌گردد براي تحصيل نتيجه بهتر، به اقدامات گروهي روي آورده و اين مهم در شوراي حمايت از حقوق تأليف و نشر پيش بيني شده است.

9ـ به ناشران توصيه مي‌گردد از پديدآورندگان كم تجربه با ميزان تحصيلات پايين توقع ارائه آثار علمي و نفيس نداشته باشند چراكه اينان كه جوياي نام و نان اند، راحت‌تر به آثار ديگران دست اندازي كرده و با نام خود، ادعاي خلق اثر مي‌نمايند.
نه به اينان سفارش تدوين اثر دهيد و نه آثار فاخر آنها را باور كنيد.

10ـ براي آموزش مباني حقوق مالكيت ادبي و هنري از جزوات ارائه شده در بخش آموزش سايت و همچنين قوانين و مقررات موجود استفاده نماييد.

خرید اینترنتی شارژ،شارژ وایمکس،خرید طرح ترافیک
کلیه حقوق این وب سایت برای مجمع علمی و فرهنگی مجد محفوظ است.
Designed by Farsidev.Com