پنجشنبه 16 تير 1401
 
توصيه هاي حقوقي مربوط به پديدآورندگان
1ـ مهمترين عامل پيشگيري از اختلافات در همه معاملات بخصوص واگذاري حقوق تأليف، ترجمه و نشر، انعقاد قرارداد دقيق، شفاف و كامل بين طرفين معامله مي‌باشد.
توصيه مي‌گردد با عنايت به متن قراردادهاي پيشنهادي در اين سايت، با مؤلف، مترجم، ويراستار و ناشر قرارداد بسته و شرايط را به دقت مشخص نماييد.
اهميت ويژه‌ي قرارداد در حقوق مالكيت ادبي و هنري به دليل وجود حقوق معنوي علاوه بر حقوق مادي است.

2ـ ناشران براي اعلام نظر اوليه خود در خصوص انتشار يا عدم انتشار اثر، به كل متن نيازي ندارند. توصيه مي‌گردد پديدآورندگان ضمن آنكه با شناخت كافي به سراغ ناشر مي‌روند، براي ارائه پيشنهاد اثر خود بهتر است بخشي از آن بخصوص فهرست مطالب اثر را تحويل ناشر داده و بعد در صورت موافقت اوليه، همه متن اثر، تحويل گردد.

3ـ به پديدآورندگان توصيه مي‌گردد براي انتشار اثر خود به ناشراني مراجعه كنيد كه داراي اعتبار و تخصص كافي از جهت علمي و فني باشند و از آنهايي كه پيشنهادهاي پرداخت حقوق مادي بر خلاف عرف نشر مي‌دهند بپرهيزيد كه چنين روش هايي نشان از تخلف ناشر در تيراژ اعلامي اثر دارد.

4ـ توجه داشته باشيد كه منافع شما فقط در ميزان حق تأليف نيست. توافق شما با ناشر نبايد به گونه‌اي باشد كه ناشر را به خلاف واداشته يا قيمت كتاب را بي رويه افزايش دهد.
توافق متعادل با ناشر علاوه بر آنكه روند نشر اثر را تسهيل مي‌بخشد، باعث كسب درآمد بيشتر نيز براي پديدآورنده خواهد بود.

5ـ ارتباط پديدآورنده با ناشر در طول مدت هر چاپ از اثر و اصلاح اغلاط موجود و پيگيري اعمال آن باعث مي‌گردد ناشر براي اين عمليات به ديگران متوسل نگرديده و مدعي جديدي براي اثر ساخته نشود.

خرید اینترنتی شارژ،شارژ وایمکس،خرید طرح ترافیک
کلیه حقوق این وب سایت برای مجمع علمی و فرهنگی مجد محفوظ است.
Designed by Farsidev.Com